"OTTO" DLA OSÓB NIEWIDOMYCH

↓ Spektakl w zbliżeniu

Wyobraź sobie, że wybierasz się do kina na premierę popularnego filmu. Przeciskasz się przez tłum i zasiadasz na wyznaczonym miejscu. Zanim jednak rozpocznie się seans, ktoś stawia przed tobą czarny ekran, który zasłania cały widok. Gwar rozmów cichnie. Pozostali zaczynają się śmiać, ale nie wiesz, z czego. Ekran przesłania obraz. Docierają do ciebie jedynie dialogi i niezrozumiałe dźwięki.

Dane GUS wskazują na ok. 1,8 mln osób z dysfunkcją wzroku, w tym ok. 100 tys. to osoby całkowicie niewidome.

Dlatego połączyliśmy siły i wraz z Polskim Związkiem Niewidomych oraz programem "Spójnik" stworzyliśmy serię spektakli skierowanych do osób niewidomych, niedowidzących oraz ciekawych nowych doświadczeń teatralnych.

↑ Rita Reiss i Mirosław Stolarski

jako Wanda Osterman i Herman Schaffer

(fot. Karina Kluska)

Spektakle odbyły się w kameralnej atmosferze, zostały wzbogacone o audiodeskrypcję, dodatkowe wrażenia słuchowe i węchowe, a widownia została przeniesiona na scenę - w sam środek akcji.

↑ Marcin Sysło i Rita Reiss

jako Otto Sandberg i Wanda Osterman

(fot. Karina Kluska)

Wydarzenia odbyły się w ramach programu Spójnik, który był częścią starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

* Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu GZM.

Przygotowanie spektakli skierowanych do osób niewidomych i niedowidzących było dla nas ogromnym wyzwaniem - ta forma była w końcu czymś nowym nie tylko dla nas, ale czymś nowym w ogóle w Polsce.

Jak stworzyć naturalnego narratora, który wtrąci się w momentach ciszy, nie spowolni akcji i skomentuje - nie zawsze do końca obiektywnie - zawiłości fikcyjnego świata? Jak grać pod czujnym okiem, uchem i nosem widowni, którą ma się na wyciągnięcie ręki?

Dziękujemy Okręgowi Śląskiemu Polskiego Związku Niewidomych, a w szczególności jego prezesowi - panu Sebastianowi Białemu - za udzielenie nam ogromnego kredytu zaufania.

↓ Rita Reiss

jako Wanda Osterman

(fot. Karina Kluska)

↓ Marcin Sysło

jako Otto Sandberg

(fot. Karina Kluska)

Niezmiernie wzruszyło nas, gdy kilka osób wyznało nam, że ta forma sprawiła, że po raz pierwszy mogły pojawić się w teatrze.

↓ Łukasz Klimczak i Anna Berzowska

w rolach lektora i stenotypistki

(fot. Karina Kluska)

Zaczęliśmy pracować nad tym, aby taka forma spektakli zagościła u nas na stałe.